Sparkling Muscat
Tasting notes
The Muscat canelli grape is noted for its distinctive floral aroma with a delicate, citrus undertone. Aromas of nectarines and honeysuckle blossoms jump out of the glass. Fruity notes of white peach give way to a crisp and balanced finish. Unlike the sweeter Italian Moscatos, this sparkling Muscat finishes dry.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvée, or base wine was fermented cold in stainless to retain freshness of aromas and acidity. The cuvée, along with a mixture of sugar, yeast and nutrients, was bottled after an extended aging en tirage. A small amount of dosage or sugar mix is added to perfectly balance the natural acidity.
Other notes
The Sparkling Muscat is an exceptionally versatile wine. Enjoy it with sushi, BBQ ribs, blue cheese and walnuts, spiced Pad Thai, or brunch pastries.
| Vintage | NV |
| Varietal | Muscat Canelli |
| Varietal Composition | 100% Muscat Canelli |
| Appellation | Monterey County |
| Vineyard | Black Jack Vineyards |
| Sugar | 3 g/l |
| Acid | 8.1 g/L |
| PH | 3.2 |
| Alcohol | 12.50% |
| Wine Style | Sparkling Wine |
| Volume | 750 ml |
| Cases Produced | 250 |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Black Jack Vineyards is owned and farmed by the Rava family, a third-generation farming family. Ideally situated on a gently sloping hillside of the Santa Lucia range in Monterey County, the vineyard enjoys foggy mornings and warm days followed by late afternoon coastal breezes and chilly nights. These cool temperatures allow grapes to ripen slowly over a prolonged growing season, resulting in expressive, aromatic fruit.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.