Sparkling Pinot Blanc/Pinot Meunier
Tasting notes
Pinot Blanc is a white grape that adds lemon zest acidity for the backbone of this wine, along with apricot aromas. Pinot Meunier is a light and earthy red grape that adds tannin texture to the finish, with smoky-spice undertones. A special oak-aged brandy was added at the end, creating a rich and elegant finish that lingers on the palate.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvées, or base wines were fermented separately in stainless to retain freshness of aromas and acidity. They were then combined and aged for 4 months in oak before bottling and extended aging en tirage. The dosage was a special brandy that was stored in small oak for 6 years, made locally at Tin City Distillery.
Other notes
This sparkling blend can pair with rich and creamy dishes like classic lobster with melted butter or chicken alfredo. It can also pair beautifully with herbs such as tarragon and rosemary roasted chicken.
| Vintage | NV |
| Varietal | Pinot Blanc, Meunier |
| Varietal Composition | 60% Pinot Blanc, 40% Meunier |
| Appellation | Paso Robles |
| Vineyard | Home Ranch |
| Sugar | 6 g/l |
| Acid | 10.1 g/L |
| PH | 3.25 |
| Alcohol | 12.50% |
| Wine Style | Sparkling Wine |
| Volume | 750 ml |
| Cases Produced | 145 |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Located across Rava Winery on the Home Ranch, these vines are situated within the El Pomar District of Paso Robles AVA. The vineyard features warm daytime temperatures, followed by cool marine breezes late in the day that flow through the Templeton Gap. These vines are certified French clones.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.