Sparkling Negro Amaro
Tasting notes
The Negro Amaro grape is widely grown Italian red grape. This Lambrusco-style sparkling red wine has more structure than a Rose wine, but is softer than a full bodied red wine. It's fruity with black cherry, cranberry, and pomegranate on the nose. It has medium tannin structure, with a long finish.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvée, or base wine for this sparkler was fermented using whole clusters, rather than pressing the juice from the clusters. This carbonic fermentation created a very fruity, cherry base wine. The Cuvee was then aged in oak barrels to soften the tannins. The cuvée, along with a mixture of sugar, yeast and nutrients, was bottled after an extended aging en tirage.
Other notes
This red sparkling pairs with BBQ chicken pizza, pulled pork sandwiches, teriyaki, or cranberry sauce on Thanksgiving Day.
| Vintage | NV |
| Varietal | Negro Amaro |
| Varietal Composition | 100% Negro Amaro |
| Appellation | Paso Robles |
| Vineyard | Los Robles Ranch |
| Designation | El Pomar District |
| Sugar | 3 g/l |
| Acid | 10.1 g/L |
| PH | 3.2 |
| Alcohol | 13.50% |
| Wine Style | Sparkling Wine |
| Volume | 750 ml |
| Cases Produced | 95 |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Los Robles Ranch is located on Rava Winery, situated within the El Pomar District of Paso Robles AVA. The vineyard features warm daytime temperatures, followed by cool marine breezes late in the day that flow through the Templeton Gap. These vines are certified French clones.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.