Sparkling Grenache Rosé
Tasting notes
This elegant Grenache rosé sparkling wine offers fresh aromas of wild strawberry and crushed cherry, along with floral notes of hibiscus and rose. Its smooth texture is beautifully balanced by crisp natural acidity. This playful wine is rich and savory with a creamy, lush finish.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvée, or base wine for this sparkler consists of 100% Grenache Noir, which was soaked on the skins creating this vibrant pink hue, prior to gentle pressing. The cuvée, along with a mixture of sugar, yeast and nutrients, was bottled after an extended aging en tirage.
Other notes
The higher acidity of sparkling rosé pairs well with fatty, rich, and spicy dishes. Crisp acidity creates a mouthwatering finish, acting as a natural palate cleanser for each bite. From frittata to fruit tarts, fried chicken to BBQ ribs, sushi to spring rolls; sparkling rosé can join any meal throughout the day.
| Vintage | NV |
| Varietal | Grenache Noir |
| Varietal Composition | 100% Grenache Noir |
| Appellation | Paso Robles |
| Vineyard | Home Ranch |
| Designation | El Pomar District |
| Sugar | 9 g/l |
| Acid | 10.1 g/L |
| PH | 3.2 |
| Alcohol | 12.50% |
| Wine Style | Sparkling Wine |
| Volume | 750 ml |
| Cases Produced | 250 |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Located across Rava Winery on the Home Ranch, these vines are situated within the El Pomar District of Paso Robles AVA. The vineyard features warm daytime temperatures, followed by cool marine breezes late in the day that flow through the Templeton Gap. These vines are certified French clones.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.