Sparkling Solstice
Tasting notes
This sparkling rose displays a gorgeous salmon hue, offering fresh aromas of honeysuckle blossoms, orange zest, with hints of all spice. The mouthfeel is full and velvety, with subtle pink grapefruit on the finish.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvée, or base wine for this sparkler blend consists of Grenache Noir and Pinot Noir, which were soaked on the skins creating this vibrant pink hue, prior to gentle pressing. The cuvée, along with a mixture of sugar, yeast and nutrients, was bottled after an extended aging en tirage.
Other notes
Beef stroganoff, ginger-garlic chicken, and root vegetables make good pairings because of the fuller structure. Cured and fresh deli meats, cheeses, and roasted nuts make for a delicious compliment as well.
| Vintage | NV |
| Varietal | Grenache Noir, Pinot Noir |
| Varietal Composition | 50% Grenache Noir, 50% Pinot Noir |
| Appellation | Monterey County |
| Vineyard | Black Jack Vineyards |
| Sugar | 3 g/l |
| Acid | 9.3 g/L |
| PH | 3.45 |
| Alcohol | 12.50% |
| Wine Style | Sparkling Wine |
| Volume | 750 ml |
| Cases Produced | 316 |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Black Jack Vineyard is owned and farmed by the Rava family, a third-generation farming family. Ideally situated on a gently sloping hillside of the Santa Lucia range in Monterey County, the vineyard enjoys foggy mornings and warm days followed by late afternoon coastal breezes and chilly nights. These cool temperatures allow the grapes to ripen slowly over a prolonged growing season, resulting in expressive, aromatic fruit.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.