Sparkling Blanc de Noir Magnum
1.5L format with screenprinted label
Tasting notes
This Blanc de Noir displays a fine stream of bubbles and a faint touch of color from the Pinot Noir grape skins. Crisp, clean aromas of golden raspberry and ripe pear mingle with inviting yeasty notes from aging on the lees. The palate is full-bodied and fruity, with soft notes of cherry cola. The nicely balanced texture has a remarkably creamy, long finish.
Production notes
Rava sparkling wines are crafted using time-honored méthode champenoise techniques. The cuvée, or base wine for this sparkler consists of 100% Pinot Noir grapes, which were gently pressed to not extract color, then fermented in a large oak tank. The cuvée, along with a mixture of sugar, yeast and nutrients, was bottled after extended aging en tirage.
Other notes
Blanc de Noirs is particularly well-suited to serve with a variety of foods: soft and nutty cheeses, macadamia nut-crusted halibut, and pork tenderloin with fresh rosemary, thyme, and lemon.
| Vintage | NV |
| Varietal | Pinot Noir |
| Varietal Composition | 100% Pinot Noir |
| Appellation | Monterey County |
| Vineyard | Black Jack Vineyards |
| Sugar | 6 g/L |
| Acid | 7.7 g/L |
| PH | 3.25 |
| Alcohol | 12.50% |
| Wine Style | Sparkling |
| Volume | 1500 ml |
| Country of Origin | UNITED STATES |
| State of Origin | California |
| Sparkling Wine | Yes |
Black Jack Vineyard is owned and farmed by the Rava family, a third-generation farming family. Ideally situated on a gently sloping hillside of the Santa Lucia range in Monterey County, the vineyard enjoys foggy mornings and warm days followed by late afternoon coastal breezes and chilly nights. These cool temperatures allow the grapes to ripen slowly over a prolonged growing season, resulting in expressive, aromatic fruit.
Sherrie Holzer moved to beautiful Paso Robles to make wine in 2007, after college and learning to make sparkling wine in Healdsburg. She earned her Wine Business Management Certificate from Sonoma State and her Enology and Chemistry degrees at Fresno State. She has WSET Level 3 Certification and has been judging professionally at commercial wine competitions since 2010.
Sherrie's first winemaking job was at J Sparkling Wines in Healdsburg. At J Sparkling Wines, Sherrie made sparkling Pinot Noir, Pinot Meunier, and Chardonnay using the Methode Champenoise technique.
After moving to Paso Robles to be closer to family, Sherrie made wine at Castoro Cellars producing over 30 different wines annually including Rhône, Bordeaux, Burgundy, Spanish, and Italian varietals.
Sherrie has come full circle and is thrilled to be making sparkling wine again! Sparkling wine has always been her true love and calling.